Blog

Sosyal Hayatımızdan Kopmadan Diyet Yapmak Mümkün Mü?

Sosyal yaşamda diyet yapmak herkesin zorlandığı ve diyet motivasyonunu düşüren bir durum. Özellikle yaz aylarına girerken, kendinizi zorlamadan yapacağınız ufak değişikliklerle yaza formda girebilirsiniz. Yorucu iş hayatı, koşuşturmalar, arkadaş toplantıları ve seyahatlere rağmen yapacağınız uygun seçimlerle diyet psikolojisinden ve baskısından uzaklaşarak keyifli bir diyetin ve formda bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Restoranlarda dikkat edilmesi gerekenler; Çalışmalar gösteriyor ki yapılan uygun başlangıç seçimleri iştahınızı baskılarken kilo vermenizi de kolaylaştırmaktadır. Bunun için bir salata veya çorbayla başlangıç yapmak doğru bir tercih olacaktır. İkinci önemli nokta ise restoranlara ne istediğinizi bilerek gitmeniz ve kimsenin sizi etkilemesine izin vermemeniz gerekir. Yemeğin pişme şekli de bu anlamda önem taşır. Tercihlerimizi buğulama, haşlama, ızgara ve fırın şeklinde yapmak ve kızartmalardan uzak durmak diyetin devamlılığı açısından önemlidir. Yemeklerinizin yanında garnitür olarak patates kızartması, pilav veya makarna yerine haşlama veya ızgara sebze tercih edilmelidir. Bununla beraber dışarıda sunulan büyük porsiyonlar, seçimler ne kadar doğru olsa da diyeti olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için ana yemeği paylaşmak veya ertesi gün için paket yaptırmak porsiyon kontrolü ve diyet takibi açısından faydalı olacaktır.

Kahve seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler; Popüler kahve zincirlerinden yapacağınız yanlış seçimlerle bir öğünde almanız gereken kaloriden daha fazlasını alabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda kahve içerisindeki kafein konsantrasyonunuzu arttırırken aynı zamanda tip2 diyabete yakalanma riskinizi de azaltır. Bunun için küçük boy şekersiz, yağsız süt ile hazırlanmış bir kahve veya filtre kahve sizin için iyi bir seçim olacaktır.

Partilerde, toplantılarda ve açılışlarda dikkat edilmesi gerekenler; Toplantılarda ve partilerde yapılan en büyük hata büfenin etrafında gezerken ne kadar yediğinin farkında olmamaktır. Bunun için yapılacak en uygun şey tabağına uygun 2 yiyeceği alarak yeme işini kararında bırakmak olacaktır. Uygun yiyecekler olarak yoğurt soslu ızgara sebzeleri, meyve ve meyve salatalarını, mayonezsiz peynirli, domatesli kanepeleri sayabiliriz. Pastane ürünleri, minik kişler, yağlı mezeler, kızarmış köfte ve sosisler ise kaçınılması gereken gıdalar arasında yer alır. Alkol, şekerli ve gazlı içecekler, meyve suları ise tercih edilmemelidir.

Ara öğünde dikkat edilmesi gerekenler; Sağlıklı seçimler içeren ara öğünler kan şekerinizi düzenleyerek ve vücudunuz için gerekli olan enerjiyi sağlayarak gün boyu zinde kalmanızı sağlar. Porsiyon kontrolü sağlanarak tüketilen taze meyveler, yağlı tohumlar(badem, fındık, ceviz), kutu yağsız süt ve yoğurtlar her zaman ulaşabileceğiniz ve yanınızda kolayca bulundurabileceğiniz ara öğünler olarak sayılabilir.

Brunch ve Pazar kahvaltılarında dikkat edilmesi gerekenler; Bütün bir haftanın yorgunluğunu attığınız pazar kahvaltıları ve brunchlarda aslında farkında olmadan 1 haftalık emeğinizi de yok saymış oluyorsunuz. Yüksek miktarda tüketilen salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalar fiziki görüntünüzden ziyade sağlığınız içinde büyük tehdit oluşturmaktadır. İçerdiği yüksek oranda sodyum ve doymuş yağlar yüzünden damar tıkayıcı özelliği olan bu besinlerin, yapılan araştırmalarda %42 oranında kalp hastalıkları riskini ,% 9 oranında ise tip2 diyabete yakalanma riskini arttırdığı görülmüştür. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı 3 besin grubunu içermelidir: yağsız protein, kompleks karbonhidrat ve meyve. Tam tahıllı ekmek, az yağlı peynir veya yumurta ve 1 porsiyon meyve ile yapacağınız kahvaltı ile hem sağlınızı hem de formunuzu korumuş olacaksınız.

Yorum Yap