Blog

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı yeni bir trend olarak günümüzde daha çok duyulmaya başlasa da aslında tropik bölgelerde çok uzun zamandır kullanılan bir yağ çeşididir.

Hindistan Cevizi Kullanım Alanları ve Faydaları

Endonezya, Filipinler, Hindistan ve Güney Asya ülkelerinde yetişen ve yöre halkının “hayatın ağacı” olarak nitelendirdiği bu enerji yoğunluğu yüksek besin alternatif tıpta uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle Amerika’da 1940’lardan sonra kalp hastalıkları oranının artmasıyla beraber bitkisel yağların yerini Hindistancevizi yağı almaya başlamıştır. Fakat daha sonradan insanların düşük yağlı diyetlere yönlendirilmesiyle beraber hindistancevizi yağı kullanımı da buna bağlı olarak git gide azalmıştır.

Orta zincirli yağ asitlerinin genel kaynağı olan hindistancevizi yağı özellikle klinik hastalarda(yağ emilim metabolizması hastalıkları ve ciddi sindirim hastalıkları) kullanılması elzem bir yağ çeşididir. Orta zincirli yağ asitlerinin en önemli özelliği diğer yağlar gibi vücutta kullanılması için parçalanmasına gerek yoktur direk İnce bağırsağa ulaştıklarında zaten yağ asidi formunda oldukları için hemen kapı toplardamarınca emilir ve anında karaciğerlere gider. Karaciğerde de enerji olarak metabolize edilir. MCT’lerin enerji artışına sebep olup metabolizmayı hızlandırıp desteklemelerinin nedeni de kendilerine has olan sindirim farklılığından kaynaklanmaktadır.

Hindistancevizi yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde yüksek ısıya maruz kaldıklarında okside olmaması açısından pişirme yağı olarak da rahatça kullanılabilir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda MCT’lerin antimikrobiyal özellikleri olduğu da görülmüş, hastalığa sebep olan mantar, bakteri, virüs ve parazitleri öldürmekte etkili oldukları ispatlanmıştır.

Hindistancevizi Yağı ile Kilo Verme

MCT yağların sağlığa birçok faydası olduğu gibi zayıflama üzerinde de etkili sonuçları olduğu görülmüştür. 2008 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yapılan bir çalışmada kalori kısıtlı diyet alan iki grupta bir gruba zeytinyağı diğer gruba MCT içeren yağ verilmiş, MCT yağ çeşidiyle beslenen grupta kilo kaybının daha anlamlı olduğu görülmüştür. MCT yağ çeşidi olan Hindistancevizi yağı kendi özel formuyla uzun zincirli yağ asitlerine göre adipoz dokularda birikmesi daha zor ve vücutta sindirilmesi daha kolay bir yağdır. Bu yüzden kilo verme programlarında tercih edilmesi önerilir. Buna ek olarak yapılan bir diğer çalışmada abdominal yağlanması olan orta yaşlı 40 Brezilyalı kadına 12 hafta boyunca bir gruba soya yağı diğer gruba hindistancevizi yağı verilmiştir. Çalışma sonunda iki grubunda kilo verdiği ama MCT yağ çeşidiyle beslenen grubun bel/kalça oranının diğer gruba göre anlamlı bir şekilde azaldığı ispatlanmıştır. Hindistancevizi yağını kullanan grupta doygunluk hissinin daha fazla olduğu bildirildiği için bunun da kilo kaybına etkisi büyüktür.

Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Sadece zayıflama veya immun sistemi için değil, Nörolojik hastalıklar içinde kullanılması önemli bir kaynaktır. Bu tip hastalıklarda, karbonhidrat kısıtlı diyetlerde glikoz beyin için gerekli enerjiyi sağlayamadığı zaman keton cisimleri beyin için enerji kaynağı olarak kullanılır. Keton cisimlerinin artışı mitokondriyel aktiviteyi arttırdığı için beyinin glikoza ihtiyacını minimum düzeye indirerek hastalık semptomlarını en aza indirger.

Yapılan diğer bir çalışma hindistancevizi yağı kullanan tip 2 diyabetli hastalarda insülin hassasiyetinde büyük ölçüde kontrol sağlandığı görülmüştür. Katılımcılar üzerinde yapılan çalışmada 5 gün boyunca %77.5’u uzun ve orta zincirli yağ asitleri içeren diyet ile beslendiklerinde insülin hassasiyetinde %17 ile 30 arasında yükselme saptanmıştır. Doymuş yağlar içerdiği karbon sayısına göre farklılık gösterir. Hindistan cevizi her ne kadar yüksek oranda doymuş yağ içerse de içeriğindeki yağ asidi laurik asittir bu da araştırmalarda HDL kolesterolü yükseltici etkisi olduğu görülmüştür. Diğer doymuş yağlar gibi aynı mekanizma da çalışmasa da kalp damar sağlığı açısından tercih edilmesi gereken ilk yağ değildir. Zeytinyağı ve soya yağının kalp damar hastalıkları açısından iyileştirici etkisi Hindistan cevizi yağına göre çok daha fazladır.

Hindistancevizi yağı aslında hem bir besin hem de bir ilaç olarak kabul edilebilir. Özellikle tüp ile beslenen hastalarda oldukça yararlı olan bu yağ safra tuzlarına gerek olmadan portal sisteme direk karışabildiği için kolayca sindirilir. Faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması, hastalıklara karşı koruyucu olması, bağışıklığı arttırması, bakteri ve virüsleri öldürmesi sayılabilir. Sonuç olarak yapılan araştırmalarda sadece kolay enerji sağlayan bir yağ çeşidi olmasının yanında kilo vermeye yardımcı, kardiyovasküler ve nörolojik hastalıkların tedavisinde yardımcı olması, kolay sindirilebilirliği açısından sindirim sistemi hastalıklarında huzursuz bağırsak sendromu, reflü, kolesistektomi gibi kullanılan fonksiyonel bir besin olarak otoriteler tarafından kullanılması önerilir.

 

Yorum Yap