Blog

D Vitamininin Sağlığımıza Etkisi

2 yaşından büyük herkesin yaklaşık 1000-2000 IU D vitamini alması önerilir. D vitamininin az alınmasının zararlı olduğu gibi çok yüksek oranda alınması da toksik etki yaratarak ölümlere sebep olabilir. Günlük 2000 IU yetişkinler için güvenli dozdur. Koyu tenli ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmayan insanlarda bu doz arttırılabilir.

D Vitamini İçeren Besinler ve Kaynaklar

Çok az sayıda besin doğal olarak D vitamini içerir. En iyi kaynakları olarak süt ve süt ürünleri, somon ve ton balığı, D vitaminiyle zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler sayılabilir. D vitamini ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu ek destek kullanmak veya güneş ışığından olabildiğince faydalanmak olacaktır.

D Vitamini Eksikliğinde neler olmaktadır?

Güneş ışığının az olduğu ülkelerde yaşayanlar, günlük, güneşte 15 dk bile yürümeye fırsatı olmayanlar, koyu tenliler tıpkı kilolu ve obez insanlar gibi d vitaminin eksik olduğu grupta yer alır. Günümüzde 1 milyar insanın kanında d vitaminin eksik düzeylerde olduğu tahmin edilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde kemiklerin zayıflaması ve raşitizm gibi hastalıkların artmasıyla besinlerde d vitamini zenginleştirilmesine gidilmiştir. Peki, eksikliği artan D vitaminin sağlığımız için önemi nedir? Eksikliği osteoporoz, kanser, multipleskleroz, enfeksiyon hastalıkları; tüberküloz ve mevsimsel grip gibi bir çok hastalığa neden olabilir. Yapılan son araştırmalarda d vitamini eksikliğinin kilo vermeyi büyük ölçüde engellediği ortaya çıkmıştır.

D vitamini çok az besinde doğal olarak bulunan ve vücudumuzun ürettiği bir hormondur. İki formu vardır; D2(pre-vitamin D) ve D3 vitamin(kolekalsiferol). Vücut kolesterolden güneş ışığı yardımıyla D vitamini üretebilir. Düzgün şekilde uygulanmış güneş koruyucu kremler güneş emilimini %90 oranında azaltmaktadır. Bu yüzden güneş ışığına maruz kalsa da güneş koruyucu ürünler kullanan insanlarda d vitamini eksikliğine rastlamak mümkündür. VITAL tarafından yapılan kontrollü, rastgele 20,000 sağlıklı erkek ve kadının katıldığı bir çalışmada 2000 IU d vitamini alanlarda kanser, kalp hastalıkları, inme gibi hastalıklara yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

Yaşlılarda kemik kırıklarının artma riski d vitamini oranın azalmasıyla ilişkilendirilir. Çoğunluğu kadınların oluşturduğu 40.000 yaşlı kişinin katıldığı bir çalışmada günlük 800 IU d vitamini alanların kırık riskini %20 daha az yaşadığı sonucuna varılmıştır. D vitamini kemik kırıklarını önlediği gibi kasları da kuvvetlendirir. Yaşlıların çok yaşadığı bir problem olan kas tonusundaki zayıflamaya bağlı olarak düşme riskini en aza indirger. Yaşlılar için önerilen: bir anda yüksek doz içeren d vitamini takviyesi almaktansa günlük güvenilir dozlarda d vitamini takviyesi yapılmasıdır.

Kalbimiz kaslardan oluşur, tıpkı diğer kasların olduğu gibi kalbinde d vitaminiyle doğrudan bir ilişkisi vardır. Bu yüzden kalp hastalıkları riskini azaltması şaşırtıcı bir sonuç olmamalıdır. Yapılan çalışmalarda düşük vitamin d seviyeleri olan kişilerde ani kalp ölümleri, kalp ritim bozuklukları, inme yani genel olarak kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin arttığı görülmüştür.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

D vitamini kan basıncı kontrol ederek damar sağlığını korumakta ve böylece kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

D vitamininin kanseri önlemede de etkisi yapılan araştırmalarla netlik kazanmıştır. Birçok çalışmada düşük d vitamini seviyesinin kolon kanseri riskini arttırdığı görülmüştür.

D vitaminin otoimmun hastalıklar diye tabir edilen “multipleskleroz” ve “tip1 diyabet” hastalıklara karşı etkileri de araştırılmaktadır. 10.000 Finlandiyalı çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada doğumlarından itibaren d vitamini takviyesi yapılan çocuklarda tip1 diyabet gelişme riski %90 oranında daha azdır.

D vitaminini enfeksiyonlara karşı da koruyucu etkisi yüksektir. Düşük d vitamini seviyesine sahip olan yetişkinlerde öksürük, soğuk algınlığı ve üst solunum yollarında enfeksiyona daha sık rastlanır. Japonya’da kontrollü, rastgele yapılan bir çalışmada okul çağındaki çocuklarda vitamin d takviyesinin mevsimsel gribe karşı koruyucu etkisinin olduğu kanısına varılmıştır. Grubun yarısına 1200IU d vitamini içeren tablet, diğer yarısına da placebo etkili tabletler verilmiş. D vitamini alan grupta influenza A görülme oranının %40 daha az olduğu görülmüştür.

Yorum Yap